КОМЕ БИСТЕ РЕКЛИ БРАВО И ХВАЛА ЗА СОЛИДАРНОСТ, ХРАБРОСТ И ПОДРШКУ?

Покажи свима ко је твој Херој! Ако знаш особу која је у твојој средини направила важну промену, и својим залагањем олакшала живот и пружила подршку људима око себе – номинуј је за Хероја 2024.

Ово је прилика да заједно поделимо приче о људима из свакодневног живота, о људима за које нисмо чули никада пре, а који својим делима много доприносе заједници у којој живе и стварају.

Ово су приче о херојима – њиховим малим и великим пoбедама. Приче које трају.

Номиновани хероји 2024:

Верица Виторовић

Београд

Зашто је ова особа херој/хероина

Верица Виторовић је 24. новембра 2020. године изгубила четворогодишњег јединог сина у саобраћајној несрећи у Земуну. Огромна љубав коју је она, а и ми као цела породица осећали, уступила је место огромној жалости и живот је изгубио боје и музику. Почетком 2023. године, окупило се неколико породица које су изгубиле децу у саобраћају и покренуле Удружење родитеља деце страдале у саобраћају и постали група подршке једни другима, али и глас своје деце иза чијег страдања крећу судски процеси пуни неправде и благо изречених казни починиоцима. Губитак детета сам по себи је најстрашније што човек може доживети, а тек неправда у судству је нова бол. Све то родитеља чини нефункционалним, а живот неминовно иде и мора се живети због себе и других чланова породице и деце, мора се радити... Проживљавајући све то, Верица је иницирала пројекат психолошке подршке жртвама саобраћајних несрећа. Пројекат је започео 1. октобра 2023. године и реализован је у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја и Друштвом психолога Србије. Акције Удружења увек имају за циљ да се иста судбина не деси ни једном детету и ни једном родитељу. Удружење истиче да све што раде јесте у име њихове деце и њихов је легат, јер су то све дивна деца која би оставила неки траг у овом друштву да су остала ту са нама.

Шта је посебно у његовом/њеном раду? Какав је његов/њен утицај на заједницу?

Пројекат психолошке подршке ангажовао је преко 100 психолога и психијатара у читавој Србији и кроз СОС телефон 0800 085 087, који је активан сваког радног дана од 10 до 16 часова учинио доступну психолошку помоћ жртвама саобраћајних несрећа у делове Србије где то раније није постојало. У програму обуке акценат је на рад са жртвама трауме и како им помоћи да буду функционални, упркос боли због губитка која уме да парализује. Иницијатива је настала из Веричиног личног искуства и покренута је огромном боли која је паралисала њен живот и живот наше породице. Значај овог пројекта показао се на терену где кроз разговоре на СОС телефону и кроз онлајн и сеансе уживо, психолози раде са родитељима, браћом и сестрама, рођацима. Тај рад даје видне резултате у раду са траумом. Даљи планови су увођење Grief Counselingу болнице и обука полицајаца који су први на терену како се не би десило да је породица препуштена самој себи након што им се најстрашнија вест саопшти. Предлагач: Ђурђица Виторовић, Београд

0
Гласова
124
Прегледа
14 Days
од објављивања

Гласање почиње током маја